Konserwatyzm i ostrożność

Trybunał Konstytucyjny wypowiedział się w sprawie Kodeksu Wyborczego. Raz jeszcze potwierdzając generalne zasady stosowane w takich przypadkach przez wszelkiego rodzaju urzędników – konserwatyzm i unikanie kłopotów. Nadchodzące wybory będą zatem tak podobne do poprzednich, jak to tylko możliwe bez nadmiernego utrudniania życia administracji wyborczej. To ostatnie przesądziło zapewne o losie JOW w Senacie – tu zachowanie status quo wymagałoby pewnie jakichś niezwykłych łamańców prawnych.
Wyrok politycznie jest też kompromisem. I PiS, i PO mogą ogłosić swój sukces. PiS zablokował to, co go najbardziej bolało i wywoływało najbardziej uzasadnione obawy. Z pomysłów PO utrącone zostały ten, przy których rozdźwięk pomiędzy szlachetnym oficjalnym uzasadnieniem a domniemanym politycznym geszeftem był największy (zakaz billboardów) oraz ten, którego praktyczne znaczenie jest po deklaracji prezydenta i tak zerowe (dwudniowe wybory). Na osłodę PO dostała głosowanie korespondencyjne i przez pełnomocnika oraz senacką rewolucję – zmiany, których politycznych konsekwencji nie sposób dziś przewidzieć. W sumie nie jest źle. Mój zdrowy rozsądek cierpi tylko przy uzasadnieniu „niekonstytucyjności” dwudniowego głosowania (pisałem o tym przed dwoma miesiącami), lecz daję się przekonać, że tego typu zmiana powinna być poparta przez więcej niż przypadkową większość.  Do kolejnych wyborów 3 lata, jest czas, by rzecz przemyśleć. Wszystko pewnie zależy od tego, na czyją korzyść zadziała frekwencja w tych wyborach – przynajmniej w interpretacji samych zainteresowanych.

Tylko na marginesie – ciekawe dlaczego nikt z dziennikarzy, omawiając sprawę Gibała-PKW nie zwrócił uwagi na fakt, że – wedle doniesień medialnych – poseł Gibała ma nie być przez swoją partię umieszczony na liście wyborczej. Ciekawe jak prawo (w naszej niebanalnej praktyce) odnosić się ma do takich przypadków. Jeśli wydatki posła nie zabiegającego z ramienia swej dotychczasowej partii o reelekcję  wliczają się do jej limitu, to rodzi to jeszcze szersze pole do nadużyć niż wtedy, gdy się nie wliczają. Co się stanie, jeśli według tej interpretacji pewien były poseł PO „zużył” już jej cały limit na swoje kampanie billboardowe? Ciekawe co tu podpowiada konserwatyzm i ostrożność. W końcu billboardów z „podsumowaniem kadencji” naoglądaliśmy się w minionych latach całkiem sporo…

7 komentarzy do “Konserwatyzm i ostrożność

 1. ~Jasiek

  Całe PO to Gibały.Gibią z polski co się da.Szykuja sie te Misie Rysie ZbysieMira te donki Gibały.Dosyć juz PO gibał.Już nie za wiele po gibaniu zostało.Gibancy szykuja sie do nastepnego fauszerstwa.Ale bedzie teraz Ciężko.

  Odpowiedz
 2. ~Lepperowiec

  Glosowanie przez palnomocniko i korespodencyjne przy wielopanstwowsci dygnitarzy to po prostu skazanie Polski na rozwalke ale kto by przy trybunale Tuska innej decyzji by sie spodziewal.

  Odpowiedz
 3. ~Upior Platformy

  TYLKO POLSKIE OBYWATELSTWO I GLOSOWANIE OSOBISTE W KRAJU TO GWARANCJA POLSKI RZADZONEJ PRZEZ POLAKOW!!!LEPPER ZLIKWIDUJE SENAT,PREZYDENTA I ZROBI OKREGI JEDNOMANDATOWE PRZY WYBORZE 51 POSLOW DO SEJMU!!!PREMIER,MARSZALEK SEJMU I PREZES SADU NAJWYZSZEGO TAKZE WYBIERANI BEZPOSREDNIO!!!DLATEGO LEPPER+ SAMOOBRONA ZLIKWIDUJA WSZYSTKIE UBECKIE PARTIE OKRAGLO-STOLOWE I RZAD PO-PSL KTORY WYPRZEDAJE ZA GROSZE I ZADLUZA POLSKE U USRAELSKICH LICHWIARZY, A NAS OKRADA Z EMERYTUR I POZBAWIA PRACY, MIESZKANIA, LECZENIA I NAUKI!!!PO/UW-PSL TO BANKRUCI W FINANSACH, GOSPODARCE I POLITYCE!!! TA AGENTURA WYSPRZEDAJE ZA BEZCEN OBCYM POLSKIE ZIEMIE, LASY, KOPALINY I BIZNESY!!!LEPPER WPROWADZI NARODOWA KONSTYTUCJE, REFORME GOSPODARCZA WILCZKA I PELNE DOPLATY DLA ROLNIKOW; POMOZE POWODZIANOM; ZLIKWIDUJE PIT I CIT, PODATEK BELKI, NFZ I SENAT; SCIAGNIE PODATKI Z OBCYCH BANKOW I KORPORACJI (JAK NA WEGRZECH), WYSTAPI Z UNII, NATO, ONZ, AFGANISTANU I SKONCZY NA NIE PLACIC; OBETNIE BIUROKRACJE O 200 TYS.GLOW I 52 MLD ZL, A VAT DO 12% MAX.; ZLUSTRUJE UBECKIE SADY MICHNIKA I WPROWADZI SPRAWIEDLIWE PRAWO!!! JEDYNIE LEPPER: PRZYWROCI 1-MANDATOWE OKREGI WYBORCZE I ODWOLYWANIE POSLOW W CZASIE KADENCJI PRZEZ WYBORCOW (JAK W ANGLII)!!! ZLIKWIDUJE NIEPOTRZEBNE MINISTERSTWA I AGENCJE PANSTWOWE-ZOSTAWI TYLKO 11; ZNACJONALIZUJE ZIEMIE, LASY,WODY I KOPALINY ORAZ GALEZIE STRATEGICZNE: KOPALNIE, WEGIEL, GAZ I OLEJ, ZRODLA TERMALNE, ENERGETYKE,RUROCIAGI, STOCZNIE, ZBROJENIOWKE, PKP, LOTNISKA, ZEGLUGE MORSKA, LACZNOSC I HI-TECH!!!

  Odpowiedz
 4. ~Upior Platformy

  TYLKO JEDNO POLSKIE OBYWATELSTWO I GLOSOWANIE OSOBISTE W KRAJU TO GWARANCJA POLSKI RZADZONEJ PRZEZ POLAKOW!!!LEPPER ZLIKWIDUJE SENAT,PREZYDENTA I ZROBI OKREGI JEDNOMANDATOWE PRZY WYBORZE 51 POSLOW DO SEJMU!!!PREMIER,MARSZALEK SEJMU I PREZES SADU NAJWYZSZEGO TAKZE WYBIERANI BEZPOSREDNIO!!!DLATEGO LEPPER+ SAMOOBRONA ZLIKWIDUJA WSZYSTKIE UBECKIE PARTIE OKRAGLO-STOLOWE I RZAD PO-PSL KTORY WYPRZEDAJE ZA GROSZE I ZADLUZA POLSKE U USRAELSKICH LICHWIARZY, A NAS OKRADA Z EMERYTUR I POZBAWIA PRACY, MIESZKANIA, LECZENIA I NAUKI!!!PO/UW-PSL TO BANKRUCI W FINANSACH, GOSPODARCE I POLITYCE!!! TA AGENTURA WYSPRZEDAJE ZA BEZCEN OBCYM POLSKIE ZIEMIE, LASY, KOPALINY I BIZNESY!!!LEPPER WPROWADZI NARODOWA KONSTYTUCJE, REFORME GOSPODARCZA WILCZKA I PELNE DOPLATY DLA ROLNIKOW; POMOZE POWODZIANOM; ZLIKWIDUJE PIT I CIT, PODATEK BELKI, NFZ I SENAT; SCIAGNIE PODATKI Z OBCYCH BANKOW I KORPORACJI (JAK NA WEGRZECH), WYSTAPI Z UNII, NATO, ONZ, AFGANISTANU I SKONCZY NA NIE PLACIC; OBETNIE BIUROKRACJE O 200 TYS.GLOW I 52 MLD ZL, A VAT DO 12% MAX.; ZLUSTRUJE UBECKIE SADY MICHNIKA I WPROWADZI SPRAWIEDLIWE PRAWO!!! JEDYNIE LEPPER: PRZYWROCI 1-MANDATOWE OKREGI WYBORCZE I ODWOLYWANIE POSLOW W CZASIE KADENCJI PRZEZ WYBORCOW (JAK W ANGLII)!!! ZLIKWIDUJE NIEPOTRZEBNE MINISTERSTWA I AGENCJE PANSTWOWE-ZOSTAWI TYLKO 11; ZNACJONALIZUJE ZIEMIE, LASY,WODY I KOPALINY ORAZ GALEZIE STRATEGICZNE: KOPALNIE, WEGIEL, GAZ I OLEJ, ZRODLA TERMALNE, ENERGETYKE,RUROCIAGI, STOCZNIE, ZBROJENIOWKE, PKP, LOTNISKA, ZEGLUGE MORSKA, LACZNOSC I HI-TECH!!!

  Odpowiedz
 5. ~SEBASTIAN

  GŁOS NA ŻADEN KOMITET WYBORCZY (DOPUSZCZALNY DOPISEK NP.’NA ŻADNEGO KANDYDATA’)POWINIEN BYĆ TRAKTOWANY JAKO GŁOS WAŻNY – TRZEBA TO WPROWADZIĆ DO KODEKSU WYBORCZEGO.NAWOŁUJĄ „DEMOKRACI” DO UDZIAŁU W GŁOSOWANIACH, A DYSKRYMINUJE SIĘ PRAWIE POŁOWĘ UPRAWNIONYCH. SEBASTIAN

  Odpowiedz
 6. Pingback: Wrestling à la Benny Hill | Zygzaki władzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *