Jak zostać moralnym autorytetem

Odpowiedź na tytułowe pytanie dość zaskakująco wiąże się z pytaniem, czy Platformie opłaca się nowa ordynacja senacka. Odpowiedź na tak postawione pytanie, co uzgodniliśmy z red. Dorotą Kołakowską (tu), nie mieści się w ramach gazetowej notki. Na blogu zaś to i owszem.
O problemie najlepiej opowiedzieć na przykładzie. Jak powszechnie wiadomo, w poprzednim senacie zasiadł tylko jeden kandydat nie wystawiony przez ogólnopolskie partie – Włodzimierz Cimoszewicz. To osiągnięcie niewątpliwie wzmocniło jego pozycję. Czy nowy system zwiększy liczbę takich przypadków? Czy tacy kandydaci to największe zagrożenie dla senatorów PO?
Odpowiedź wymaga przypomnienia, nie w starym systemie (zwanym głosowaniem blokowym) wyborca miał tyle głosów, ile mandatów jest do obsadzenia w okręgu. Tyle tylko, że nie musiał ich wykorzystywać i mógł je swobodnie dzielić pomiędzy kandydatów różnych partii. Jak to wyglądało w praktyce można pokazać na przykładzie właśnie okręgu białostockiego. W okręgu tym do zdobycia były 3 mandaty senatorskie. Składa się on z aż 17 powiatów i miast, co daje okazję, by posłużyć się analizą regresji, przyjmując jako jednostkę obserwacji wyniki w jednym powiecie. Nie mącąc zbytnio szczegółami obliczeń, można na tej podstawie podjąć próbę oszacowanie, co zrobili ze swoimi głosami wyborcy poszczególnych partii. Zacznijmy od PiS – co się stało z 300 możliwymi wskazaniami, którymi dysponowało modelowych 100 sejmowych wyborców tej partii pokazuje wykres.
  
Generalnie 2/3 wyborców PiS zagłosowało na kandydatów tej partii, jednak co piąty głos został odpuszczony (najpewniej z braku świadomości, że można ich oddać więcej niż w innych wyborach). Jednak może nawet 40% wyborców podzieliła swoje głosy, wskazując choć jednym z nich kandydata PSL, LPR, Samoobrony bądź UPR (to ci „inni”). Na skutek  odpuszczenia i dzielenia głosów, nawet najlepszy z kandydatów PiS zdobywa mniejszy procent poparcia, niż ma partia w wyborach sejmowych (32% wobec prawie 39%). Nie jest to wyjątek – to reguła widoczna w całym kraju.
Co można z tym zrobić – odpowiedź pokazują identyczny wykres dla PO:
 
Platforma, zapobiegając rozproszeniu głosów, wystawiła tylko dwójkę swoich kandydatów. Procent wskazań jej najlepszej kandydatki w stosunku do głosów sejmowych jest wyraźnie wyższy, niż w przypadku PiS (to znów jest reguła w skali kraju, gdy partia wystawi mniej kandydatów). Cóż jednak mają począć wyborcy tej partii, świadomi swych możliwości, gdy na liście nie ma więcej jej kandydatów. 10% z nich odpuszcza (procent odpuszczonych jest wyższy, niż w PiS). Jednak reszta szuka kogoś, kogo mogłaby wskazać. I kogo znajdują? Jedynego w tym okręgu kandydata bez szyldu partyjnego. Podobnie jak w przypadku PiS część dzieli swe głosy oddając je na kandydatów innych partii. Jednak to Cimoszewicz jest głównym beneficjentem ograniczenia przez PO liczby kandydatów – ograniczenia jak najbardziej racjonalnego z punktu widzenia tej partii. Nie muszę chyba dodawać, że LiD i PSL też nie wstawiły kompletu kandydatów – każda z tych partii zadowoliła się tylko jednym z nich. Jeśli przyjąć szansę na pozyskanie „nadwyżkowych” głosów sejmowych wyborców tych trzech partii w proporcji LiD=1, PSL=0,75 i PO=0,5 to wynik Cimoszewicza na poziomie powiatów jest w prawie 90% wyjaśniany przez sejmowe poparcie dla tych trzech partii (na osi x tak obliczona „wyborcza baza”, na osi y wynik kandydata):
 
Większe poparcie niż takie oczekiwania uzyskuje Cimoszewicz w powiatach południowo-wschodniej części województwa, niższe – w okolicach Łomży, gdzie wyborcy PO i PSL są najwyraźniej bardziej prawicowi. Generalnie jednak takie wyliczenie różni się od ostatecznego wyniku o jakiś jeden procent. Cimoszewicz nikomu nie odebrał głosów – wygrał dzięki luce, którą stworzyły strategie PO, LiD i PSL. Pokonując kandydatów każdej z tych partii a przy okazji wypychając z podium jednego z kandydatów PiS. PO nic z tym zrobić nie może – gdyby wystawiła komplet kandydatów, efekt byłby najpewniej tylko taki, że trzeci mandat przypadłby PiS.
Jeśli zatem chce się zostać moralnym autorytetem, to trzeba bardzo uważnie wybierać okręg. Nie zrobił tego Marek Jurek – okręg piotrkowski był dwumandatowy (mniejsze rozproszenie głosów), dodatkowo to jeden z dwóch okręgów w skali kraju, gdzie wszystkie cztery partie wystawiły komplet kandydatów. Tam moralnym autorytetem się nie zostaje.
Co to jednak ma wspólnego z dylematem PO? Ano to, że w starym systemie kandydaci niezależni mają bez porównania łatwiej (co przecież nie znaczy, że ich szanse są znaczące). W walce na pierwsze wskazania, która toczy się w JOW, będzie im trudniej. Tym niemniej, PO złapała się w sidła własnych argumentów – jak się w kółko powtarza, bez żadnych dowodów, że w JOW głosuje się na osoby, nie na partie, to się nie trzeba dziwić, że ktoś w to uwierzył. Uwierzył i chce startować – to zaś jest już zagrożeniem dla  kandydatów PO. Nie ze względu na możliwość zwycięstwa niezależnych, lecz rozproszenia głosów i tym samym oddania pola kandydatom innych partii. Matematyka przemawiałaby więc za JOW, jednak psychologia – wręcz przeciwnie. Tym bardziej, że nowy system jest nieoswojony i tylko z tego powodu budzić musi obawy. Jednak najśmieszniej będzie, jeśli rozbudzone przez zmianę nadzieje nie znikną wraz z powrotem do starego systemu, trafiając tylko na lepsze dla nich okoliczności. Byłaby to najsurowsza kara za próby partykularnego manipulowania prawem wyborczym.

162 komentarze do “Jak zostać moralnym autorytetem

 1. ~x

  Aby osiągnąć szczęście, trzeba spełnić trzy warunki: być imbecylem, być egoistą i cieszyć się dobrym zdrowiem. Jeśli jednak nie spełnicie pierwszego warunku, wszystko jest stracone.Gustaw Flaubert

  Odpowiedz
   1. ~NlEYliOTWYPgGEMWYA

    Ja też cieszyć fnatnony belagio Chciałbym mf3c cieszyć się nimi codziennie, ale jestem obecnie w Meksyku. Za mało wody tutaj. Prf3bując uciec do Fountains of belagio dla bezpieczeństwa będę ukrywać w fontannach belagio i zarabiam przez połowowych poza monetami ludzie wrzucić do fnatnony belagio. Horay

    Odpowiedz
   1. ~AWIEBFpOAUsRBQOAx

    Vilken enorm process som pe5ge5r de4r ner i nu:) Spe4nnande att ff6lja vad som he4nder! Ha det gott/Monne

    Odpowiedz
    1. ~mkufGmranoMkLFe

     Have you ever considered addnig more videos to your blog posts to keep the readers more entertained? I mean I just read through the entire article of yours and it was quite good but since I’m more of a visual learner,I found that to be more helpful well let me know how it turns out! I love what you guys are always up too. Such clever work and reporting! Keep up the great works guys I’ve added you guys to my blogroll. This is a great article thanks for sharing this informative information.. I will visit your blog regularly for some latest post.

     Odpowiedz
     1. ~IIHvfExhZwn

      Du er ikke bevisstlf8s vettu ;)Men Rom ble ikke bygd pe5 en dag ;o)He5per du har fiine fairdger i fantastisk trf8nderve6r.Pe5skehilsen fra meg.ps..du vet du kan bruke bengalakk pe5 flisene…bruk rull! Supert resultat, for jeg har gjort det :o)

 2. ~LepperaSamoobrna

  Wniesek jest prosty; narodowi Polskiemu nie oplaca senackich oslow utrzymywac , juz to Kaligula wiedzial gdy swego konia zrobil senatorem

  Odpowiedz
   1. ~PCwysxzuyWkjTlMb

    Istotą kiczu. A nawet jeśli woda jest poddawana relnociygkwi, ile jest utracone na skutek parowania z tym dużo opryskf3w?

    Odpowiedz
   1. ~ntvKbDRel

    Android is free software, based on Linux, with all the proaiammgbrlity and access to internet protocols that comes with it. That alone makesďťż it a must-have.

    Odpowiedz
 3. ~Upior Platformy

  TYLKO LEPPER ZLIKWIDUJE SENAT, NFZ I AFGANISTAN!!!LEPPER+SAMOOBRONA ZLIKWIDUJA WSZYSTKIE UBECKIE PARTIE OKRAGLO-STOLOWE I RZAD PO-PSL KTORY WYPRZEDAJE ZA GROSZE I ZADLUZA POLSKE U USRAELSKICH LICHWIARZY, A NAS OKRADA Z EMETYTUR I POZBAWIA PRACY, MIESZKANIA, LECZENIA I NAUKI!!!PO/UW-PSL TO BANKRUCI W FINANSACH, GOSPODARCE I POLITYCE!!! TA AGENTURA WYSPRZEDAJE ZA BEZCEN OBCYM POLSKIE ZIEMIE, LASY, KOPALINY I BIZNESY!!!LEPPER WPROWADZI NARODOWA KONSTYTUCJE, REFORME GOSPODARCZA WILCZKA I PELNE DOPLATY DLA ROLNIKOW; POMOZE POWODZIANOM; ZLIKWIDUJE PIT I CIT, PODATEK BELKI, NFZ I SENAT; SCIAGNIE PODATKI Z OBCYCH BANKOW I KORPORACJI (JAK NA WEGRZECH), WYSTAPI Z UNII, NATO, ONZ, AFGANISTANU I SKONCZY NA NIE PLACIC; OBETNIE BIUROKRACJE O 200 TYS.GLOW I 52 MLD ZL, A VAT DO 12% MAX.; ZLUSTRUJE UBECKIE SADY MICHNIKA I WPROWADZI SPRAWIEDLIWE PRAWO!!! JEDYNIE LEPPER: PRZYWROCI 1-MANDATOWE OKREGI WYBORCZE I ODWOLYWANIE POSLOW W CZASIE KADENCJI PRZEZ WYBORCOW (JAK W ANGLII)!!! ZLIKWIDUJE NIEPOTRZEBNE MINISTERSTWA I AGENCJE PANSTWOWE-ZOSTAWI TYLKO 11; ZNACJONALIZUJE ZIEMIE, LASY,WODY I KOPALINY ORAZ GALEZIE STRATEGICZNE: KOPALNIE, WEGIEL, GAZ I OLEJ, ZRODLA TERMALNE, ENERGETYKE,RUROCIAGI, STOCZNIE, ZBROJENIOWKE, PKP, LOTNISKA, ZEGLUGE MORSKA, LACZNOSC I HI-TECH!!

  Odpowiedz
 4. ~Upior Platformy

  TYLKO LEPPER ZLIKWIDUJE SENAT, NFZ I AFGANISTAN!!!LEPPER+SAMOOBRONA ZLIKWIDUJA WSZYSTKIE UBECKIE PARTIE OKRAGLO-STOLOWE I RZAD PO-PSL KTORY WYPRZEDAJE ZA GROSZE I ZADLUZA POLSKE U USRAELSKICH LICHWIARZY, A NAS OKRADA Z EMETYTUR I POZBAWIA PRACY, MIESZKANIA, LECZENIA I NAUKI!!!PO/UW-PSL TO BANKRUCI W FINANSACH, GOSPODARCE I POLITYCE!!! TA AGENTURA WYSPRZEDAJE ZA BEZCEN OBCYM POLSKIE ZIEMIE, LASY, KOPALINY I BIZNESY!!!LEPPER WPROWADZI NARODOWA KONSTYTUCJE, REFORME GOSPODARCZA WILCZKA I PELNE DOPLATY DLA ROLNIKOW; POMOZE POWODZIANOM; ZLIKWIDUJE PIT I CIT, PODATEK BELKI, NFZ I SENAT; SCIAGNIE PODATKI Z OBCYCH BANKOW I KORPORACJI (JAK NA WEGRZECH), WYSTAPI Z UNII, NATO, ONZ, AFGANISTANU I SKONCZY NA NIE PLACIC; OBETNIE BIUROKRACJE O 200 TYS.GLOW I 52 MLD ZL, A VAT DO 12% MAX.; ZLUSTRUJE UBECKIE SADY MICHNIKA I WPROWADZI SPRAWIEDLIWE PRAWO!!! JEDYNIE LEPPER: PRZYWROCI 1-MANDATOWE OKREGI WYBORCZE I ODWOLYWANIE POSLOW W CZASIE KADENCJI PRZEZ WYBORCOW (JAK W ANGLII)!!! ZLIKWIDUJE NIEPOTRZEBNE MINISTERSTWA I AGENCJE PANSTWOWE-ZOSTAWI TYLKO 11; ZNACJONALIZUJE ZIEMIE, LASY,WODY I KOPALINY ORAZ GALEZIE STRATEGICZNE: KOPALNIE, WEGIEL, GAZ I OLEJ, ZRODLA TERMALNE, ENERGETYKE,RUROCIAGI, STOCZNIE, ZBROJENIOWKE, PKP, LOTNISKA, ZEGLUGE MORSKA, LACZNOSC I HI-TECH!!

  Odpowiedz
  1. ~RaLqOQBhxWC

   They don’t have a theoretical freamwork to explain why this might be the case but, if it’s true, this would, perhaps, begin to make sense of resistance from people who one might otherwise have expected to be persuaded by evolutionary explanations for human behavior, including some of our friends in evolutionary biology.My take? The main group that is resistant evopsych-type findings are the middle class and intelligentsia. The lower classes seem entirely willing to accept the findings of evopysch and adaptationist type findings in general. To take an example from my own life coming from a relatively rural setting. My sister has a child who likes to pose for the camera. She is the type of girl who likes taking photos of herself and the father of the child is the same way. My mother will, without a moment’s pause, explain the child’s behavior by saying that [the child] got it from both sides and this will elicit head-nods of agreement from the other family members. While my mother is of above average intelligence and a voracious reader (I am indebted to her for my high verbal scores on standardized tests), she did not achieve a high level of formal education education. This sort of explanation of behavior by an implicit reference to genetics would never be remotely acceptable at a dinner party in the college town where I live. They’d object that the child was socialized by the parents to display the behavior. Reference to genes would be laughed at. Whereas, it was common place for me to hear older folks explain a young person’s wild behavior by referencing how wild the father or mother was at a younger age. I’ve done some very unscientific convenience polling of the people I work with and their experience is similar.I have not had much personal exposure to how the elites think about behavior like I have with the lower middle to low classes that I grew up with, so someone with more experience would need to chime in for me to feel comfortable with making a claim about them. Reading about how the elites operated throughout history makes me somewhat comfortable in saying they tend to be more like the lower classes in their acceptance of adaptationist type findings, but not enough to make any firm claims.I also do not have enough understanding of how middle classes have thought about such things throughout history to tease out whether this phenomena is explained by some sort of common cognitive trait of those who are of the intellectual middle class or whether it’s due to the modern intellectual climate which focuses on socialization to the detriment of biological factors.

   Odpowiedz
     1. ~DhBaPfacfuxIiZV

      uhmďťż dude. i dont care about the speech or other sofatwre thats on it.android is open source and its a made on a stripped linux kernel. alone that make is pwn the iphone. plus the OPEN market. plus well.. everything about android is better then iphone. so bye bye iphone in a cuple of years.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *