Czy rozkwitnie 100 okręgów?

Kodeks Wyborczy przebył ostatnią, prezydencką przeszkodę (nikt się nie spodziewał tu trudności). Można już uznać, że jesienne wybory do Senatu odbędą się na pewno w 100 okręgach. Czego możemy się spodziewać? Jeśli ktoś się spodziewa rewolucji, może dalej nie czytać. Dalej jest o tym, co byłoby, gdyby Polacy zagłosowali w tym roku jakoś tak, jak w poprzednim. Wiem, wiem – nie jest to łatwo przełożyć, ale jednak spróbuję. Na pewno nie będzie wyglądać to właśnie tak, jest to jednak najlepsze przybliżenie, jakim dysponujemy. To punkt wyjścia, niezależnie od możliwych zmian.
Można tu wykorzystać dwie podstawy – pierwszą turę wyborów prezydenckich lub wybory do sejmików. Można też je uśrednić. Generalne wyniki dla wszystkich trzech opcji można porównać w tabeli:
 
Jak widać, przy naszej geografii wyborczej, system może być odporny nawet na solidne wahnięcia poparcia. W przypadku PO – nawet na dziesięcioprocentowy spadek. To nie jest dla niego najlepszą rekomendacją. Odchylenia od proporcjonalności są większe od obecnego systemu, choć nie tak bardzo, jak to niektórzy się obawiali. Wyniki dla średniej z obu zeszłorocznych głosowań są identyczne dla tych z roku 2007. Są też jakoś zbieżne z obecnymi trendami (nawiasem mówiąc, przy takim poparciu dla czterech głównych partii, zgodnie z modelem Taagapery, piąta partia jest dokładnie na granicy progu wyborczego, co też jakoś pasuje do dzisiejszego obrazka).
Do dalszych symulacji przechodzi zatem opcja trzecia – średnia z wyników sejmikowych i I tury wyborów prezydenckich. Dla ułatwienia identyfikacji podałem dla każdego okręgu nazwę miasta największego lub jakoś historycznie wyróżnionego. Warszawy, Krakowa, Łodzi i Wrocławia nie dzieliłem, bo to roboty dużo a korzyści znikome. Wszystkie dane dla połączonych okręgów.
W kolejnej tabeli można znaleźć zwycięzców w poszczególnych okręgach (szare tło) oraz dystans, jaki do nich mają pozostałe partie. Sama wysokość poparcia dla zwycięzcy została pominięta, bo tylko zaciemnia obraz. Margines zwycięstwa (angielski swing) ma tu kluczowe znaczenie. Wytłuszczono partię najbardziej zagrażającą zwycięzcy. W zdecydowanej większości jest to drugi z dwóch największych. Sytuacje, gdy na drugiej pozycji jest SLD lub PSL wyróżniono kolorem tła. W Wielkie Brytanii okręgi dla każdej partii sortuje się według takiego marginesu, ustalając dla niej „target seats”. Kolejne cztery tabele to takie zestawienie dla czterech partii. Dla PO i PiS okręgi z różnicą do 10%, dla SLD i PSL – po dziesięć.
  
  
    
Okręgi, w których SLD wygrało w wyborach sejmikowych to Gorzów, Konin i Włocławek. Wygląda na to, że im bardziej wyrównane poparcie dla PO i PiS, tym większa szansa kandydatów lewicy.
   
Okręgi, w których PSL wygrało w wyborach sejmikowych, to ta dziesiątka a także Biała Podlaska, Zamość, Skierniewice, Siedlce i Kielce.

Zapowiada się trochę niebanalnych wyścigów. Senatora Witczaka czeka nie lada wyzwanie – Kalisz na pierwszym miejscu listy i PiS, i SLD oraz na piątym w PSL. Można się spodziewać, że w kliku miejscach PO zrezygnuje z wystawiania własnych kandydatów, by zwiększyć szansę na zwycięstwo koalicjanta w tych miejscach, gdzie na własne zwycięstwo nie ma szans. Ciechanów, Pińczów i Ostrołęka są tu pierwsze w kolejce. Trudno się też spodziewać, by kandydaci na kandydatów PO walili tam do siedziby partii drzwiami i oknami.
Problemem może być to, że w drugą stronę taki manewr nie działa. Jak pokazały wybory prezydenckie (i parę innych sytuacji) wyborcy PSL mając do wyboru kandydata PO i PiS, wybierają tego drugiego. Stąd elementem porozumienia może być to, że w okręgach o wyrównanym poparciu dla PO i PiS, PSL będzie zachęcany do „ataku klonów” – wystawiania mocnych „pisopodobnych” kandydatów, by odebrać głosy konkurentowi PO.
To tylko próbka problemów, które zniechęcają mnie skutecznie do systemu FPTP. Manewry ponad głowami wyborców są w nim całkowicie racjonalnym zachowaniem, którym nawet najbardziej racjonalni wyborcy nie bardzo mogą sensownie zareagować.
Problem drugi to bezpieczne okręgi – dla zobrazowania po pięć dla PO i PiS.
 
 
Walka z trzydziestoprocentową przewagą konkurencji może się udać tylko w przypadku totalnego zlekceważenia przeciwnika przez dominującą partię, lub też znów w wyniku „ataku klonów” – osłabienia dominującej siły przez jakiegoś kandydata zewnętrznego, o zbliżonym do niej siły profilu. On sam nie wygra, lecz daje szansę na zwycięstwo innej partii. Skąd jednak te inne partie mają wziąć sensownych chętnych do stawania w szranki przy tak mizernej szansie?
Generalnie – średni margines zwycięstwa wynosi 16%. w 29 okręgach jest on mniejszy niż 10% i tam możemy się spodziewać zażartych kampanii. W 27  okręgach jest większy niż 2o%. Kiedyś amerykański dziennikarz ujął to tak – „o kampanii w bezpiecznych okręgach nie piszemy, bo tam nie ma o czym pisać”. I przytoczył wypowiedź jednego z demokratycznych kongresmenów – „mnie mandatu mogłoby pozbawić tylko znalezienie w moim łóżku martwej kobiety albo żywego chłopca”.
Jaka skala wyborczej zmienności będzie charakteryzować Polskę, o tym się dopiero przekonamy. Takie empiryczne dane będą potrzebne, by oddzielić racjonalne oceny od osobistych odczuć. Powyższe symulacje będą tu ważnym punktem odniesienia. Obiecuję do nich wrócić pod koniec roku.

122 komentarze do “Czy rozkwitnie 100 okręgów?

  1. ~Mieczysław S.Kazimierzak (Mieczsilver)

    Taki komentarz zamieściłem na Forum POLITYKI w kwestii analizy nad przyszłością Joanny Kluzik-Rostkowskiej :Życie sensacjami rozłamowymi,czy też możliwość kreowania bohaterów teatru polityki na skutek zmian barw partyjnych to paliwo do utwierdzania partyjniackiej demokracji.Dzięki temu z prawa czyni sztukę prawnictwa.Ma to swoje korzenie w korupcjogennej ustawie zasadniczej,którą kreował Aleksander Kwaśniewski póżniejszy prezydent „Oszust”.Na czas budowy demokracji,na czas transformacji systemowej Polsce i Polakom były potrzebne dwa konkurujące ze sobą ugrupowania silne mądrością swoich frakcji.One to w możliwie maksymalnym stopniu zbierając informacje miałyby szanse aby w całym kompleksie problemów przetworzyć je na budowę świadomego wyboru.Szkoła biznesu wzięła górę nad szkołą ekonomii.Maciej Mycielski analizując Kajetana Kożmiana koncepcje wspólnoty politycznej do roku 1830 w rozdziale DUCH PIENIACTWA I WYUZDANEJ PIENI podkreślił problem szerzenia się pieniactwa,któremu towarzyszył zanik męstwa i poczucia honoru oraz upadek myślenia obywatelskiego.Trafnie zauważa,że „Granica pokoleniowa ma charakter nie tylko mentalny(„światło” i ciemność),ale i moralny (szlachetność i podłość).Osobiście mogę doświadczyć skutki prawnictwa choćby w takich dziedzinach jak:- przekształecenia własnościowe w spółdzielczości mieszkaniowej,na którą to patologię potencjalnie narażony jest co 3-ci Polak,- zabezpieczanie przed maksymalnymi wezbraniami wody,gdzie układy państwowo samorządowe nie tworzą porządku prawnego uwzględniającego prawa własności,aby ciekom stanowiącym własność skarbu państwa stworzyć odpowiednia przestrzeń życiową. Za brakiem porządku prawnego nie idzie porządek ekonomiczny i tworzy się armia pokrzywdzonych i poszkodowanych nie mogąca znależć odpowiedniego kuratora.Jak się okazuje to problemy nie nowe,bo można je już odczytać w prozie Kajetana Kożmiana :- KILKA SŁÓW O WZRASTAJĄCYM DUCHU PIENIACTWA- POSTRZEŻENIA OGÓLNE O SĄDOWNICTWIEZa korupcjogenną ustawę zasadniczą i za „prawnictwo”,swoisty już rodzaj naukowej dyscypliny,rachunek płacą Obywatele.Brak ograniczonego zaufania w ambicjach prowadzenia pojazdu jakim jest państwo widać w dramatach KATYŃ I i KATYŃ II.W tle są konsekwencje udziału w walce zła ze złem to jest faszyzmu z komunizmem i ciągle żywy problem antypolonizmu.

    Odpowiedz
        1. ~AWtoyLEAZEFlehZlLQy

          Can we dial and talk to someone? Can we broswe internet with fast speed? Can we use Wi-Fi instead of 3G network which we have to pay monthly? Can we listen to music with this phone? Can we watch HD video on this phone? If this phone can do all of these and a few more *like free texting*, thenďťż why do we need app. for? I have seen junks in app. and most of them are not even applicable to daily life so why not go with this phone instead of Iphone? =D

          Odpowiedz
      1. ~lVZCXgEhNccKdmAV

        Historically google is much betetr with open markets for software. If a lot of people pick this phone up theďťż app selection for it will likely be quite a bit betetr

        Odpowiedz
  2. Jarosław Flis

    Jestem zwolennikiem spersonalizowanej ordynacji proporcjonalnej – czyli też z JOW, jednak w innej konfiguracji. Czytelne głosowanie na pojedynczego człowieka jest moim zdaniem bardzo ważne, jednak FPTP ma bardzo dużo negatywnych efektów. Najbardziej do Polski pasuje taki wariant pośredni pomiędzy Niemcami a Słowenią. Mam nadzieję całą ideę niedługo opublikować wraz z obszernym uzasadnieniem.

    Odpowiedz
  3. ~Lepperowiec

    Nie mamy co sie dziwic ze Polska jest rajem dla opcji Niemieckiej albo Amerykansko-Zydowskiej, Senat i Trybunal Konstytucyjny uwazaja za swoje poletko, tylko przez Polakow utrzymywane w luksusie.

    Odpowiedz
          1. ~yeoGfzbqU

            Jeśli są 2 rzeczy do zcezoabnia, zanim umrę to ten występ na belagio widziałem go ponad 3 świąt i egipskie piramidy, 12 razy musi iść jeszcze raz

  4. ~Mieczysław S.Kazimierzak (Mieczsilver)

    Korzystam z okazji i zamieszczam komentarz,który nie mogę zaprezentować w wątku „zderzenie z ziemią” :Brak ograniczonego zaufania w ambicjach prowadzenia pojazdu jakim jestpaństwo widać w dramatach KATYŃ I i KATYŃ II.W tle są konsekwencjeudziału w walce zła ze złem to jest faszyzmu z komunizmem,traktatu okrągłostołowego i ciągleżywy problem antypolonizmu.Wpisuje się on w korupcjogenną ustawę zasadniczą.@wrocławianin w wątku „efekty bez efektów” : ze szczegółów do ogółów.To fakt,że problemy ogólne związane z historycznym PRAWNICTWEM uzasadniam swoim osobistym doświadczeniem.Mam tą świadomość,że Forum TP nie jest do załatwiania skarg na brak praworzadności,ale jest miejsce na podanie przykładów jak na tą patologię reagują instytucje stanowiące o demokratycznym systemie państwa.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *