Zmiany preferencji 2007-2009

Choćgeneralny wynik wyborczy jest zbliżony do tego z 2007 roku, to jednak występująistotne różnice w poszczególnych okręgach. Zestawiłem w tabeli wyniki napodstawie 99% komisji z różnicą w poszczególnych okręgach w stosunku do roku2007. Wygląda to tak (u góry poparcie 2009, poniżej zmiana w stosunku do 2007):

 

nr        nazwa                     PO            PiS            SLD           PSL

1          Gdańsk                  59%          22%          10%          3%

2          Bydgoszcz             43%          19%          21%          10%

3          Olsztyn                   38%          29%          14%          9%

4          Warszawa I           53%          24%          10%          3%

5          Warszawa II          29%          33%          8%            19%

6          Łódź                        43%          28%          13%          7%

7          Poznań                   46%          19%          15%          8%

8          Lublin                     30%          36%          7%            14%

9          Rzeszów                 29%          42%          7%            13%

10        Kraków                  35%          41%          10%          7%

11        Katowice               56%          22%          13%          3%

12        Wrocław                49%          23%          13%          6%

13        Gorzów Wlk.         46%          21%          20%          5%

 

nr        nazwa                     PO               PiS               SLD              PSL

1          Gdańsk                  6,4%            -4,8%          -1,1%          -2,6%

2          Bydgoszcz             1,3%            -6,0%          2,3%            0,1%

3          Olsztyn                   -0,4%          -1,7%          -0,5%          -1,7%

4          Warszawa I           1,7%            -6,2%          -1,4%          -1,5%

5          Warszawa II          2,1%            -7,2%          -1,7%          0,6%

6          Łódź                        7,0%            -5,8%          -1,9%          -3,1%

7          Poznań                   1,2%            -5,2%          -1,4%          -2,5%

8          Lublin                     2,3%            -4,6%          -3,9%          -1,7%

9          Rzeszów                 0,7%            -4,7%          -1,5%          0,6%

10        Kraków                  -0,6%          0,5%            0,2%            -3,1%

11        Katowice               10,5%          -9,1%          -1,7%          -2,8%

12        Wrocław                1,1%            -3,9%          -0,3%          -0,2%

13        Gorzów Wlk.         -1,7%          -2,2%          2,8%            -2,5%

 

 

Przyrostpoparcia dla PO nie jest równomierny. Największy jest tam, gdzie na jedynkachznaleźli się znani w skali kraju europosłowie – Jerzy Buzek, JacekSaryusz-Wolski i Janusz Lewandowski. Danuta Huebner i Marian Krzaklewski nie okazalisię takimi atutami, jak to by wynikało z sondaży. Róża Thun tym bardziej. Niecozaskakuje wynik w okręgu gorzowskim – ciekawe, czy to efekt stoczni, czy teżkonkurencja Liberadzkiego. Nie znam, niestety, tamtejszych realiów. Takieporównanie pokazuje sukces Ziobry. To jedyny okręg, gdzie PiS nie stracił, anawet trochę zyskał. Jak się wydaje, groźniejszym przeciwnikiem byłby dlaZiobry ktoś w rodzaju Gowina, nie zaś kandydatka, która dała się wyciągnąćJoannie Senyszyn na wizytę na przedwyborczym spotkaniu Ziobry. O ile osłabieniePiS na Śląsku można jeszcze wyjaśnić „efektem Buzka”, o tyle spadek poparcia naMazowszu – i to w obu okręgach – pozycji spin-doktorów zapewne nie podniesie.

SLDodcięte od niedobitków UD poprawia swój wynik w niegdysiejszychmatecznikach  – województwach kujawsko-pomorskim,lubuskim i zachodniopomorskim. Duża strata w Lublinie – czyżby Borowski tojednak ciągle był atut? Patrząc na wyniki PSL, wydaje się, że Pęk iWojciechowski conieco wyborców im odebrali. Wygląda na to, że rozłamowiec jestbardzo niezbezpieczną bronią przeciw partii.

Jaki z tego wszystkiego wniosek – z jednejstrony, bariera wejścia dla nowych ugrupowań jest jeszcze większa, niż to sięwydawało po poprzednich wyborach. Z drugiej jednak strony, przepływy pomiędzytymi, które mają już na scenie politycznej zaklepane miejsce, daje sięwytłumaczyć jakością kandydatów i ich trafnym doborem. Czy to podważy wiaręliderów w spadochroniarzy? Przekonamy się przy układaniu list w następnychwyborach sejmowych.

129 komentarzy do “Zmiany preferencji 2007-2009

  1. ~alkibiades

    Doskonały, rzeczowy komentarz. Panie doktorze, z coraz większą przyjemnością czytam Pana blog. Pełen profesjonalizm. Dziękuję.

    Odpowiedz
  2. ~abc

    A ja chciałabym zobaczyć jak to się przedstawia poza aglomeracjami miejskimi.Bo na prowincji coraz większa bieda i rolnicy mają raczej ponure nastroje.Jak pójdą ceny żywności w górę (a pójdą) to dopiero wtedy będzie ciekawy sondaż w miastach.Wszystko przed nami.Paza tym czy mniejszość ,która poszła do wyborów to większość?Czy to coś tak jak ten „wzrost zerowy”?

    Odpowiedz
      1. ~zgLWNNsITp

        Nice, to see my mission here. Your reeviw stands on a high level and is very useful for the future players of my fanmission 🙂 Let’s exange links to our sites? I’ll do that as soon as I deal with reconstruction of my site after a small break of updates.Regards :)Marzec

        Odpowiedz
  3. ~Stary ciapek

    DZIĘKUJE ZA CIEKAWE OPRACOWANIA ..PROSZĘ O WIĘCEJ PRZEDSTAWIENIE LIST Z ILOŚCIĄ GŁOSÓW I Z PANA KOMENTARZAMI KTÓRĄ ŚA CIEKAWE BO MERYTORYCZNE

    Odpowiedz
  4. ~lena

    W Gdansku PO dostala najwiecej.To podziekowanie stoczniowcowza pieprzowy gaz.I sprzedaz dobrą stoczni.I tu widacfauszerstwo komisji wyborczej.

    Odpowiedz
    1. ~Stary ciapek

      LENA 20 LAT TEMU BYŁEM W KOMISJI I PAMIĘTAM JAK PRZED WYBORAMI 4 CZERWCA LUDZI W LOKALU BYŁO DWA TRZY RAZY MNIEJ A FREKWENCJA WYNOSIŁA 80 % A DO KAŻDEGO LAKALU PRZYDZIELONY BYŁ ” ESBEK DO PILNOWANIA URNY „..TERAZ CI LIDZIE SĄ PRZY PLATFORMIE

      Odpowiedz
      1. ~panna

        Będziesz chyba musiał wyemigrować, bo takich jak ty jest coraz mniej, a zastępy starych ubaków z upływem lat rosną w szybkim tempie..

        Odpowiedz
          1. ~mzlrTPUZXjphwNJ

            Good to see real expiertse on display. Your contribution is most welcome.

        1. ~mrMMmwCIpkDP

          Jedynym sukcesem jest opasłoś i kaflas jak cyferblat. Niestety na zapsa się nie naje ,a jak się skończy micha to będzie c…

          Odpowiedz
          1. ~FeoAwRNYjjhWaXsP

            Terje, tenkte jeg. TERJE. Jf8sses, har jeg Ne5 ge5tt glipp av noe stort igjen. Og det hadde jeg jo. Malebloggeren Terje. Flink du er.God helg til deg og dine.

        1. ~UUlHWWTcumiGseZxS

          Dzięki, naturalnie będą następne inytsewcje w Bliznem. Trzeba też wiedzieć, że w olbrzymim stopniu zależy to od radnych. Wielkie uznanie należy się Adamowi Kotwickiemu radnemu z Blizne Jasin. i Leszkowi Poborczykowi radnemu z Blizne Łaszcz. Aby zapewnić obecny poziom inwestycji, ważne jest , by na nich zagłosować! Serdecznie zachęcam.

          Odpowiedz
  5. ~Nikt

    W 2007 roku nie było listy SLD tylko LiD który w obecnych wyborach startował jako dwa niezależne komitety (SLD-UP oraz Centrolewica)

    Odpowiedz
  6. ~bydgoszczanin

    Taaa – mateczniki „czerwonych” . Pan doktor nie zadał sobie trudu wyjaśnienia wysokiego wyniku SLD w kujawsko-pomorskim. PO wystawiło Zwiefkę – bezpłciową postać , spadochroniarza z poprzednich wyborów z Poznania, bohatera afery z podpisywaniem listy i znikaniem z Brukseli. Głosy jakie dostał Zwiefka w Bydgoszczy to efekt sympatii do PO a nie „jakości” kandydata. PiS wystawiło Czarneckiego – aferzystę , farbowanego lisa i spadochroniarza z Wrocławia. I na tym tle mamy „jedynkę” SLD-UP w Bydgoszczy – Janusza Zemke – osobę mocno związaną z Bydgoszczą. Zemke brał czynny udział w zdobywaniu dla miasta JFTC (Joint Forces Training Center) czyli centrum szkoleniowego NATO, aktywnie włączał się w lobbing na rzecz żywotnych dla miasta inwestycji. Zawsze rzeczowy i merytorycznie przygotowany. Wysoki wynik SLD w Bydgoszczy to nie efekt „czerwonego matecznika” ale nijakości kandydata z PO. W Bydgoszczy SLD ukradło głosy PO. Nie bez znaczenia jest również fakt, że sympatycy PO w Bydgoszczy głosowali na Zemke po to by okręg zyskał kolejny mandat – przed wyborami podawano 1 mandat z kujawsko-pomorskiego. Dzięki frekwencji i mądrości wyborców z Bydgoszczy do PE weszło 3 kandydatów w tym kandydat najlepiej przygotowany.

    Odpowiedz
    1. ~LJQDyojelMplUfiLa

      larum grająkto po Tusku?Napisałem u kataryny:Ludzie – opamiętajcie się! Ciągle tylko o tych wstrętnych „faszystach” i jakimś „PiS-e” snazakym na przegraną w kolejnych juĹź wyborach. Ludzie, czy musicie zajmować się w kf3lko jakimś „Kaczorem”, ktf3ry nie widomo, czy na proszkach czy juĹź nie. Normalnie „rzygać się juĹź chce”.A tymczasem dzieją się rzeczy waĹźne.Pan Premier Donald T. ostatnio wyznał, Ĺźe jego polityka nie wszystkim się podoba. A Polactwo jakby się nie interesuje – komu przypadnie scheda. Chyba większe znaczenie ma dla Polski – Platforma Obywatelska. Zupełnie nie rozumiem tego braku zainteresowania.Ja zaproponowałem kandydaturę Grzegorza Schetyny, ktf3ry ma wizję i zapewni kontynuację: „Potrzebujemy jeszcze czterech lat, Ĺźeby Polskę zmienić jeszcze bardziej – powiedział wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej, marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna na konwencji wyborczej PO w Bydgoszczy.” Pani Hania – Gospodyni wielkiego miasta takĹźe nie spodobała się jakby a przecieĹź mwzwm to elektorat PO Ale najlepszym kandydatem byłby zdecydowanie Sławomir Nowak – aktualnie SS w Kancelarii Prezydenta RP. Prześledziłem sukcesy Pana Sławka i wydaje mi się najlepszy. Proszę o poparcie, bo gospodarz dyskusji wyraĹşnie dyskryminuje wysuwane przeze mnie typy. A Pan Sławomir chyba jeszcze się z PO nie wypisał. Nie musi zatem, jak w przypadku JKR się zapisywać, by stanąć odwaĹźnie do walki z takim np. potężnym kandydatem jak ww. GS. Podobnie jak Pani Joanna Kluzik – Rostkowska w ostatniej kampanii potrafił osiągnąć sukces i to premiowany Prezydenturą na „swojego” kandydata, ktf3ry nawet jeszcze do niedawna nie marzył o takim „żyrandolu”. Proszę o wsparcie, w imieniu partii i dobrości Polski

      Odpowiedz
    2. ~WeDCwpgetk

      Wczoraj w notce „Liberałowie z PIS do PSL” w ramach uzupełnienia wruzciłem komentarz następującej treści:”O, a teraz i PO się zgłasza po panie!Ĺťycz nie umierać, dopf3ki nie sczerstwieją.Kto da więcej?A moĹźe Palikot, on jest na sporym musiku.”Mało kulturalna notka, mało kulturalny tekst, ale oddający prawdę. Jak widać trafiłem w dziesiątkę:)

      Odpowiedz
  7. ~bete

    Moim zdaniem, duze znaczenie mają nastawienia proniemieckie. W roku 1992 pan D.F. Tusk rozbudził nadzieje na podzielenie Polski. Trzeba przyznać, ze trzyma sie wyzmnaczonej wtedy linii.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *